TIPY NA VÝLETY

Výlety na kole

Pěší výlety

Lyže a běžky

Tipy na dobré jídlo

Kde narazit na tu nejkrásnější cyklotrasu?

V okolí opět najdeme plno míst, kde můžete strávit krásná odpoledne nebo celé dny, ale pokusím se vypíchnout ty nejlepší. Vzhledem k tomu, že jsme v Orlických horách, najdeme tu plno stoupání ale i krásné sjezdy, kde budete mít možnost si na plno užít rychlosti a horského terénu.

Pokud si chcete užít kopců a horského terénu, který Vám Orlické hory mohou nabídnout, potom doporučuji vyrazit na Velkou Deštnou. Nejprve pojedete přes Sedloňovský vrch na Masarykovu chatu, dále na Velkou Deštnou. Jestliže máte rádi horské sjezdy a vítr ve vlasech, doporučuji Vám vzít to po zelené přímo dolů do Luisina údolí a potom si můžete vybrat cesty podle sil, ale většinou jsme volili cestu zpět přes sjezdovky do Deštné v Orlických horách.

Krásné cyklostezky vedou i na opačnou stranu Orlických hor přes Panorámu, Antoniino údolí, Šediviny, Dobřany do Olešnice v Orlických horách, kde najdete krásná, stará, horská stavení a můžete se tak pokochat i architekturou. Cestou budete mít možnost vidět další tvrze z předválečného opevnění a prozkoumáte tak další kus historie. Z Olešnice se můžete vrátit zpět do Deštné v Orlických horách. Doporučoval bych jet přes Vrchmezí, kde si budete moct užít opět krásných výhledů a atmosféry jehličnatých lesů.

Přeji krásně strávený čas nejenom na naší chaloupce, ale také v celých Orlických horách!

Kam vyrazit na tůru?

Jak můžete vidět na mapě, z Deštné v Orlických horách vede mnoho turistických tras, a proto by byla škoda alespoň jednu z nich nevyzkoušet. Pokud uvažujete jen o krátké procházce, doporuřuji vyrazit na Šerlich. Cestou narazíte na menší vyhlídku na českou stranu Orlických hor a klidnou atmosféru zdejšího lesa.

 

Jestliže se cítíte svěže a plni energie, doporučuji pokračovat z Šerlichu směr Velká Deštná a Luisino Údolí. Tento okruh vystačí většinou alespoň na půlku dne, ale pokud budete mít štěstí na krásné počasí, odmění Vás krásným výhledem nejenom na polskou, ale také českou stranu Orlickýc hor. Cestou narazíte na mnoho starých, roubenných staveb a budete moct obdivovat krásu zdejších lesů, které jsou v létě plné borůvek.

Neméně bych doporučil výlet na pěchotní srub Hanička, který se nachází kousek od obce Bartošovice v Orlických horách. Je to přibližně 30 km autem směrem na Rokytnici v Orlických horách. Tato tvrz je součástí celého komplexu předválečného opevnění, které se stavělo v 30. letech 20. století. Je to velmi krásný výlet s procházkou lesem a poznáváním podzemních chodeb předválečného opevnění.

Nedaleko Bartošovic v Orlických horách se nachází přírodní rezervace Zemská brána, kam také stojí za to vyrazit. Je tak pojmenován skalnatý úsek Divoké Orlice protínající pod osadou Čihák. Řeka zde vyhloubila romantické údolí v pevných, ale rozpukaných rulách a pronikla tak do vnitrozemí Čech.

Kam vyrazit na běžky?

Vzhledem k tomu, že naše roubenka se nachází přímo u jedné z běžeckých tratí, byla by škoda této výhody nevyužít a nevyběhnout si aspoň jeden kopec. Pokusím se Vám dát ucelený a krátký popis toho, kam byste se měli jet podívat a případně, kde si můžete půjčit běžky, pokud nejste vášnivými běžkaři a nemáte svoje.

Pokud nemáte velké zkušenosti s běžkami a chtete si to pouze zkusit, doporučil bych Vám:
 
Sedloňovský okruh – pro méně zdatné běžkaře

Jak si můžete všimnout na mapě, tento okruh není nijak dlouhý a je na něm v podstatě nulové převýšení, takže se na něm každý může krásně naučit, jak se na běžkách pohybovat. Tento okruh Vám tedy nádherně ukáže, jestli Vás běžky budou nebo nebudou bavit.

Okruh pro zdatnější běžkaře

Pokud už jste zkušenější běžkaři nebo máte dokonce milovníci běžek, doporučil bych Vám určitě výlet na Velkou Deštnou, přes Kamenný vrch, Šerlich a Luisino Údolí zpět na chatu.Po cestě můžete narazit na mnoho krásných sjezdů a o to lepších stoupání. Pojedete kolem známé Masarykovy chaty a navíc se Vám naskytne krásný výhled na Polskou stranu Orlických hor.

Užitečné odkazy

Na níže uvedených odkazech si můžete půjčit běžky, nebo shlédnout běžkařské podmínky v Deštné v Orlických horách: Půjčovna Pohlsport

Kde se dobře najíst?

 

V okolí roubenky se nachází mnoho restaurací a hospůdek, ale ne všude vám nabídnou dobré jídlo za rozumnou cenu, a proto se pokusím dát Vám několik tipů, kam zajít a čemu se raději vyhnout.

První restaurace, kterou bych Vám doporučil, je Srub Karolina. Srub se nachází hned pod sjezdovkami, a tak se zde můžete najíst nejenom v létě po náročné tůře, ale také během chladného zimního dne, když už budete mít lyžování tzv. plné brejle. Vždy mě tady chutnalo, obsluha byla velmi milá a navíc se zde můžete odreagovat při bowlingu. Doufám, že budete příjemně překvapeni atmosférou v této restauraci, a také si pochutnáte.

Pokud jste jeli do Deštné v Orlických horách přes Solnici, určitě jste si všimli roubenky ,tzv. „Kozího chlívku„. Zde se můžete nejenom pokochat krásnou dekorací uvnitř, ale také se zde dobře najíte. Mně ovšem trochu vadilo, že tu mají skromnější výběr jídel, a proto jsem si ne vždy vybral dle mého gusta.